Garmin GPSmap 4008 är din båts nervcentrum. Den stora multifunktionsdisplayen (8,4" TFT) samlar nätverkssystemets information och möjligheter i en storslagen design och kombinerar upplösning med videokvalitet och glasklara färger på den världsomspännande baskartan med satellitfoto.
Garmins marina nätverk: Plug-and-play
Garmins marina nätverk gör det enkelt att koppla samman flera enheter och instrument i båten och utnyttja informationen från sjökortsplotter, radar, ekolod, AIS eller kameraövervakning från flera displayer runt om i båten. Alla Garminenheter fungerar efter plug-and-play principen: så fort en enhet är ansluten, spåras den automatiskt av de övriga instrumenten i nätverket och är redo att användas. Möjligheterna är oändliga – du bestämmer själv hur avancerat ditt marina nätverk skall vara.
NMEA 2000
GPSmap 4008 är NMEA 2000-kompatibel. Det gör det möjligt att enkelt ansluta flera enheter i båten så att du alltid kan hålla ett öga på navigering, bränsle och motordata. Du kan också koppla till andra fabrikat med NMEA 2000-kompatibla instrument.
Marknadens bästa och mest avancerade sjökortsteknologi
Garmin GPSmap 4008 ger i kombination med BlueChart g2 Vision alla de möjligheter som har gjort Garmins plottrar marklandsledande: Satellitbilder, hamninformation, 3D-navigering och den fantastiska ruttberäkningsfunktionen (Auto guidance), som gör den tidigare så komplicerade navigeringen otroligt enkel: bara välj din destination på sjökortet, varefter Garmin GPSmap 4008 frågar om du vill navigera dit, och föreslår en säker rutt förbi alla hinder och farligheter.
Garanti & support
Självklart är GPSmap 4008 helt vattentät (IPX7) och designad att klara den marina miljöns alla tänkbara påfrestningar. Som alltid levererar Navalis Garmins produkter med svenskt menysystem, svensk manual samt tre års garanti och fri support.
Funktioner & Specifikationer
• 8.4” med 4096 färger
• 640 x 480 pixlar
• Automatisk dimmer för bakgrundsbelysningen i displayen
• Extern 12 kanals GPS antenn med WAAS/EGNOS
• Världsomspännande grundkarta med satellitbilder
• SD-kort slot med plats för BlueChart g2 Vision
• Belyst knappsats för enkel hantering i mörker
• Upp till 1500 waypoints, 20 rutter & 10000 spårpunkter
• Tre nätverksportar för inkoppling av radar, ekolod & displayer
• Kompatibla med alla instrument inom Garmin Marine Network
• Två videoingångar för t.ex. övervakningskameror, DVD spelare..
• 1 VGA PC monitor video utgång
• Stödjer NMEA 0183 & 2000
• Yttermått: 284 x 178 x 117 (mm)
• Klarar 1 meter djupt vatten i 30 minuter (IPX7)
• Svenskt menysystem, manual samt tre års garanti med fri support
Förpackningen innehåller:
• Garmin GPSMAP 4008
• Monteringsbygel
• GPS 17 (för både flushmontering och montering på fäste)
• Skyddskåpa
• Strömkabel
• NMEA 0183 kabel
• Video/VGA kabel
• Kit för flushmontering
• Säkringskit kit för GPS 17
• Kit för kabelgenomförning
• Svensk manual och snabbstartsguide
 |